FOTO: Ob mednarodnem dnevu mladih prostovoljcev na Ravnah razpravljali o pomembnosti mladinskega dela

Movit, nacionalna agencija programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota, Urad RS za mladino ter Mreža MaMa, so danes na Ravnah organizirali regijski dogodek s predstavitvijo dobrih praks mladinskega dela. Na dogodku so predstavili pomen in učinke mladinskega dela s poudarkom na doprinosu lokalni skupnosti.

V tem tednu obeležujemo mednarodni dan mladih prostovoljcev (15. april), ki izpostavlja izjemen prispevek mladih k solidarnosti, družbeni povezanosti in razvoju lokalnih skupnosti.

Mladinsko delo in prostovoljstvo sta ključna dejavnika pri spodbujanju aktivnega državljanstva in osebnostne rasti mladih, zato sta programa Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota pomembna mehanizma za podporo mladinskih pobud ter vključevanje mladih v družbeno koristne projekte v Sloveniji in tujini.

Izvršni direktor NA Movit, Uroš Skrinar je o povedal: “Movit je nacionalna agencija programa Erasmus+: Mladina in programa Evropska solidarnostna enota v RS. Naša glavna naloga je podpirati organizacije in mlade iz vseh okolij v Sloveniji, da se vključujejo v programa in s tem v končni fazi tudi kandidirajo za evropska sredstva.”

Njihov doprinos mladim je velik, v letih od 2021 do 2024 so razdelili kar 25,5 milijona eur evropskih sredstev in to izključno za projekte sodelovanja mladih.

Mreža MaMa je mreža 58 mladinskih centrov po Sloveniji, katerim nudi podporo pri urejanju in izvedbi projektov. “Naše glavne naloge so predvsem komuniciranje, zastopanje, zagovorništvo in seveda podpora mladinskim centrom v lokalnih skupnostih in na nacionalni ravni,” je o Mreži MaMa dodala direktorica Mreže MaMa, mag. Maja Hostnik.

Projekt mladinske izmenjave MKC Slovenj Gradec “Digital reality: The Future of education?” je prejel priznanje NA Movit za najboljšo mladinsko izmenjavo v sklopu programa Erasmus+ za obdobje med leti 2021-2023.

Pri našem projektu je šlo predvsem za kreativne vsebine in tehnike, izhajali smo iz tega, kako se nekdo počuti, ko bulji v ekran,a ne ve, kaj je na drugi strani. Ekipa, ki je to vodila, je pripravila res lepo učno izkušnjo za mlade iz šestih držav,” je o projektu dodal Mitja Javornik.

V Dravogradu so izjemno ponosni, da krepijo glas mladih in jih aktivno vključujejo v procese. A zadanih imajo še precej ciljev. Aleksandra Gantar je poudarila: “Želimo vzpostaviti dve delovni enoti za mlade v MKC in GD Šentjanž pri Dravogradu, financiramo mladinske programe, ki se izvajajo v MKC, obudili smo DPM Dravograd, občina je sprejela pobudo za izvedbo urbanega parka Špica, mladi imajo možnost na Občini opravljati obvezno počitniško prakso, financirano brezplačne dejavnosti za mlade, z lanskim letom pa smo prvič naredili razpis za štipendije.”

Aktivnosti, ki jih v lokalni skupnosti načrtujejo in izvajajo mladi, spodbujajo povezovanje različnih družbenih skupin in institucij. Mladinsko delo ustvarja bolj povezano skupnost, ki je odprta in solidarna, kar je mogoče izkoristiti za učinkovito reševanje različnih izzivov skupnosti.

Čas so zato danes na Ravnah namenili tudi iskanju skupnih rešitev in sinergij za vključevanje mladih v lokalno skupnost ter nadaljnji razvoj mladinskega dela v lokalnih regije.

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments
Movit, nacionalna agencija programov Erasmus+: Mladina in Evropska solidarnostna enota, Urad RS za mladino ter Mreža MaMa, so danes na Ravnah organizirali regijski dogodek s predstavitvijo dobrih praks mladinskega dela. Na dogodku so predstavili pomen in učinke mladinskega dela s poudarkom na doprinosu lokalni skupnosti.