Dogodek je bil še posebej slovesen zaradi prisotnosti njegove ekscelence, indijskega veleposlanika v Sloveniji Amit Naranga, ki je prvič obiskal Slovenj Gradec – skupaj z družino. V uvodu je poudaril, kako poseben je ta trenutek zanj osebno in za Indijo: »Slovenj Gradec je dom Mahatme Gandhija v Sloveniji. Njegov doprsni kip tukaj je večni opomnik na to, kako univerzalni in večni so nauki tega velikega sina človeštva. Dejstvo, da še danes navdihuje mlade prebivalce te prelepe države, je globoko ganljivo in navdaja vsakega Indijca s ponosom.«

Ob tem je veleposlanik izrazil iskreno navdušenje nad knjigo mladih avtorjev: »Pred prihodom sem prebral knjigo in ganilo me je, kako so mladi interpretirali Gandhija iz svojih lastnih perspektiv. To je izjemno dragoceno. Da v svojih lastnih besedah izrazimo, kako se njegovi nauki nanašajo na nas in kako lahko pripomorejo k izboljšanju naših življenj. In prav to so storili ti otroci. Za to si zaslužijo našo pohvalo in hvaležnost.«

Župan Mestne občine Slovenj Gradec, Tilen Klugler, je ob tej priložnosti izpostavil ključno vlogo mladih pri ohranjanju in širjenju vrednot miru: »Ko pišete, razmišljate, ustvarjate in delujete v duhu miru, niste le učenci – ste učitelji. Ste ambasadorji vrednot, ki jih svet danes najbolj potrebuje.«

Knjiga je nastajala pod mentorstvom profesorice, dr. Mojce Čerče, ki je dijake vodila skozi proces poglabljanja v Gandhijeve misli in njihovo prenovo v sodobni kontekst. Mladi so razmišljali o vprašanjih, kot sta »Kaj bi sporočili odraslim?« in »Kaj pomeni čas za mir?«, ter skozi lastna doživljanja in opazovanja oblikovali iskrena in zrela razmišljanja.

V svojih prispevkih so dijaki dokazali, da Gandhijeva misel »Bodite sprememba, ki jo želite videti v svetu« ni le navdihujoč citat, temveč življenjski moto, ki ga lahko vsak posameznik uresniči v praksi – z mislijo, besedo in dejanjem.

Gandhijev spomenik, delo priznanega indijskega kiparja Rama V. Sutarja, ni bil le simbolično ozadje dogodka, temveč živa opora večeru, ki je mladim ponudil prostor za refleksijo, svetu pa opomnik, da mir ni samoumeven.

Knjiga Mladi o miru in vrednosti Gandhijevih misli danes bo v prihodnjih tednih dostopna širši javnosti. Organizatorji si želijo, da bi projekt postal zgled tudi drugim šolam po Sloveniji. Mladi iz Slovenj Gradca so dokazali, da lahko glas miru prihaja tudi iz šolskih klopi – močan, iskren in potreben.
Vir: MO Slovenj Gradec
Fotogalerija























