Letošnja konferenca je osredotočena na prepoznavanje in nagrajevanje izjemnih pristopov na področju občinske energetike. Srečanje predstavnikov občin, gospodarstva in vlade, na katerem so podelili tudi nagrade razvojno najbolj prodornim občinam, je letos potekala v Murski Soboti, lanski prejemnici nagrade Zlati kamen. Zbrane je uvodoma prek video povezave nagovoril tudi minister mag. Franc Props.
»Posodobljen nacionalni načrt spodbuja občine k aktivnemu uresničevanju ambicioznih ciljev. Odgovorni v občinah se morajo zavedati, da je dolgoročno načrtovanje energetskega razvoja njihove občine ključen element dolgoročnega gospodarskega razvoja občine nasploh in osnova za nižanje energijske odvisnosti ter vplivov na okolje,« je predstavnike občin spodbudil minister za javno upravo mag. Franc Props in dodal, da »trajnostna energijska politika zahteva celovit pristop, ki povezuje in usklajeno obravnava tako področje energetike in varstva okolja kot tudi gospodarskega in regionalnega razvoja.«
Ob tem je pomembno, da so v omenjene aktivnosti vključeni vsi ključni akterji v občini – od občinske uprave in direktorjev javnih zavodov pa do direktorjev podjetij, predstavnikov obrti in malih podjetnikov, kmetov ter nenazadnje predstavnikov občank in občanov. Pri tem je ključnega pomena tudi ozaveščanje, je še poudaril minister.
Letošnja dobitnica Zlatega kamna je Občina Kranj. Finalistke letošnjega izbora za nagrado Zlati kamen so bile: Bohinj, Hrastnik, Ilirska Bistrica, Ivančna Gorica, Izola, Kranj, Miren Kostanjevica, Ormož, Ptuj in Radlje od Dravi.
V Radljah ob Dravi pridobijo iz »zelenih« virov že tretjino porabljene energije, ob tem pa vse bolj sledijo načelom zdravega mesta.
Odlična novica prihaja iz Mestne občine Slovenj Gradec, saj se je Mestna občina Slovenj Gradec se je znova uvrstila v zgornjo tretjino slovenskih občin in ohranila mesto v mreži najprodornejših občin v Sloveniji. V okviru projekta Zlati kamen je ponovno prejela prestižni Zlati certifikat razvojne odličnosti ISSO.
To priznanje potrjuje, da občina zagotavlja visoko kakovost življenja in spodbuja uravnotežen razvoj. Med 212 slovenskimi občinami le izbrane prejmejo ta certifikat, kar še dodatno poudarja izjemnost dosežka.

“Zlati certifikat pa ni zgolj priznanje – je tudi zaveza k nadaljnjemu razvoju, napredku in delu v korist prebivalcev ter celotne skupnosti,” so zapisali v MO Slovenj Gradec.
Vir: MO Slovenj Gradec ter GOV.si