FOTO: Koroški radio oddaja iz prenovljenih prostorov

V sredo, 12. februarja 2025, so v Slovenj Gradcu slovesno odprli nove prostore Koroškega radia, ki so jih z lastnimi sredstvi ob pomoči Mestne občine Slovenj Gradec prenovili.

Koroški radio, regionalna radijska postaja posebnega pomena, od januarja deluje v prenovljenih prostorih s posodobljeno radijsko opremo. „S prenovo smo pridobili svetel programski studio in namestili novo, sodobno studijsko opremo. Prenovili smo tudi snemalni studio, kjer bo prostora za več gostov, tudi za okrogle mize, novinarsko snemalnico, pa tudi pisarne in ostale prostore. Kvadrature nismo spreminjali. Radio je še vedno v mansardi stavbe Upravne enote Slovenj Gradec na Meškovi 21,” je povedala direktorica in odgovorna urednica Koroškega radia Andreja Ogriz.

Koroški radio je z obnovo začel lani maja in končal v začetku letošnjega leta. V času obnove je neprekinjeno deloval, kar je bil poseben izziv za radijsko ekipo.

Gre za skupno investicijo, financirano iz lastnih virov in Mestne občine Slovenj Gradec. Za gradbena dela je prispevala občina, ki je lastnik prostorov, opremo pa je Koroški radio financiral z lastnimi sredstvi, pri čemer je bil velik del tehnične opreme kupljen že prejšnja leta.

Koroški radio je osrednji informativni elektronski medij na Koroškem. S svojim signalom iz oddajnika Plešivec na Uršlji gori na frekvenci 97,2 MHz lahko doseže 71.000 prebivalcev v vseh dvanajstih koroških občinah, pa tudi preko severne meje, na območju, kjer živijo zamejski Slovenci. Ker oddajajo tudi v omrežju DAB+, jih slišijo še v drugih regijah v severovzhodnem delu države. Po javnomnenjskih raziskavah je najbolj poslušan radijski program v regiji. Dnevno ga posluša okoli 33 odstotkov prebivalcev. Koroški radio ima šest redno zaposlenih in več kot 25 honorarnih sodelavcev.

„Kot regionalni medij smo zelo pomembni za informiranost ljudi, za regijo in njen razvoj, še posebej v času izrednih dogodkov, kot so bile poplave v letu 2023. Kljub precej spremenjeni medijski krajini in pojavu številnih digitalnih medijev, menim, da bo lokalna informacija preživela in še pridobila na pomenu, že zaradi svoje tesne povezanosti z okoljem in ciljno publiko, ki ji je namenjena. Smo pa lokalni mediji prav zaradi te povezanosti z okoljem zavezani k še večji objektivnosti in odgovornosti pri opravljanju svojega poslanstva,” meni Andreja Ogriz.

Pomembnejši mejniki v razvoju Koroškega radia:

– 10. junij 1962 Prva uradna oddaja radia Slovenj Gradec
– 15. februar 1978 Začetek oddajanja na UKV področju, 88.9 MHz in 97.2 MHz
– 7. julij 1980 Prvi nočni program “Nočni klub” od 22. do 2.00 ure
– September 1982 Radio Slovenj Gradec se preimenuje v Koroški radio
– Junij 1983 Preselitev v nove prostore v stavbi občine Slovenj Gradec
– 3. oktober 1988 Koroški radio začne z vsakodnevnim program
– 16. december 1989 Prva oddaja v stereo tehniki
– 2. september 1991 Začetek jutranjega programa
– Februar 1993 Pridobitev samostojne frekvence 97.2 MHz, začetek celodnevnega (24 urnega) programa
– Leto 1996 Preoblikovanje statusa iz p.o. v d.o.o.  

Osebnost leta 2024 na Koroškem radiu je Vidko Švajger

Poslušalci in poslušalci Koroškega radia so za osebnost leta 2024 izbrali Vidka Švajgerja, direktorja podjetja Pergola iz Dravske doline, ki je z več kot štiridesetimi poslovnimi partnerji in Mestno občino Slovenj Gradec zaslužen za postavitev nizkoenergetske enodružinske stanovanjske hiše, ki so jo podarili eni od poplavljenih družin iz območja mestne občine. Vidko Švajger je v izboru, v katerem so sodelovali še štirje izjemni Korošci in Korošice (dvakratna olimpijka Janja Garnbret, Hermina Šegovc iz ansambla Štirje kovači, glasbeni pedagog Jože Leskovar in skladatelj Lojze Lebič) več kot prepričljivo zmagal. Koroški radio je izbor osebnosti leta izvedel po nekajletnem premoru zaradi covida in katastrofalnih poplav. Vidku Švajgerju so priznanje podelili na otvoritveni slovesnosti.

Vpogled v radijsko zgodovino

Za radijske začetke je zaslužen Ivan Miheu, radioamater iz Turiške vasi. Prva javljanja je opravil kar do doma, kasneje v prostorih tedanjega doma TVD Partizan, današnjega kulturnega doma. Od tam so radijski romali v prostore na Francetovo, ki jih danes ni več, leta 1983 pa na Meškovo 21, kjer je radio še danes.

Prvi profesionalni radijski novinar je leta 1967 postal Tomo Vrunč, za njim pa so prišli še Heda Praprotnik, Mira Valtl in Franček Jurač. Radio je imel od začetka svojega delovanja sedem direktorjev in devet odgovornih urednikov.

Danes so po večmesečni obnovi in veliko opravljenega dela vstopili v novo obdobje za Koroški radio, ki bo odslej oddajal iz krasnih, novih prostorov.

Naroči se
Obvestilo o
guest

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Dogodki

V sredo, 12. februarja 2025, so v Slovenj Gradcu slovesno odprli nove prostore Koroškega radia, ki so jih z lastnimi sredstvi ob pomoči Mestne občine Slovenj Gradec prenovili.