Kot poroča portal 24ur.com, so na ministrstvu za okolje pripravili novo uredbo, s katero bi omejili svetlobno onesnaževanje okolja in predvideva predvsem strožje omejitve glede osvetljevanja okolice in stavb. Omejitve se nanašajo tudi na stanovanjske stavbe, pri čemer bi omejili tudi uporabo dekorativnega osvetljevanja fasad ter praznične dekoracije.
Ob tem je predvideno, da naj bi vse občine ob tem obvezno poročale o svetlobni energiji in porabljeni električni energiji, prav tako bi se uvedle nove omejitve glede svetlosti objektov za oglaševanje. Tudi omejitve na naravovarstvenih območjih bi bile strožje opredeljene. Za kršitelje so v uredbi predvidene globe.
Glavni namen uredbe, ki so jo pripravili na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo (MOPE), je zaščita okolja pred škodljivimi vplivi svetlobnega onesnaženja. Kot poudarjajo, je to pomembno iz vidika varstva biodiverzitete, zdravja ljudi in naravne krajine, saj svetloba ponoči vpliva na bioritem ljudi, živali in rastlin na način, da spreminja vzorce spanja in povzroča motnje spanja, prehranjevanja in razmnoževanja.
Uredba tako prinaša omejitve pri razsvetljavi cest in javnih površin izven naselij ter nestanovanjskih objektov, omejuje osvetlitev parkirišč, fasad in okolice, iz omejitev pa je izvzeta razsvetljava na senzor.
Kljub temu, da se uredba osredotoča predvsem na javno razsvetljavo in osvetljavo nestanovanjskih objektov, pa v nekaterih delih predvideva spremembe tudi pri osvetljevanju stanovanjskih stavbe, kar doslej še ni bilo regulirano. “Tu gre za obvezno ugašanje luči v poznem nočnem času ter za razsvetljavo za varovanje, ki je sicer urejena s posebnimi predpisi, slednje samo glede izdelave načrta razsvetljave, poročanja in uporabe svetlobe z nižjo podobno barvno temperaturo, kar ne posega v določbe posebnih predpisov”, so zapisali.
Uredba predvideva omejitev osvetljevanja stanovanjskih območij v poznem nočnem času, kadar je prometa malo, razsvetljava pa je lahko moteča za stanovalce. Javne poti in nekategorizirane ceste na stanovanjskih območjih naj tako ne bi bile osvetljene med 22. uro in 5. uro, ali naj bo svetlobni tok zmanjšan za najmanj 75 odstotkov. Prav tako v uredbi navajajo, da naj bi bila novoletna razsvetljava in dekoracija na stanovanjskih stavbah v poznem nočnem času ugasnjena.
Uredba prav tako predvideva, da naj bi bilo razsvetljevanje fasad dovoljeno le z okolju prijaznimi svetilkami, ali pa celo prepovedano. Pri razsvetljavi fasad gre za namerno osvetljevanje zunanje površine objekta v dekorativne namene, navajajo v uredbi. Če poleg tega, da svetilke osvetljujejo površine okoli objekta in s tem omogočajo varnejšo hojo po poteh okoli stavb, a poleg tega osvetljujejo še fasado in so nameščene na višini 5 metrov ali več, se to šteje za osvetljevanje fasade. Prav tako predvidevajo omejitev osvetljevanja fasad stavb, spomenikov in gradbeno-inženirskih objektov, ki bi lahko bili osvetljeni le z okolju prijaznimi svetilkami, a le znotraj naselij. Mestna jedra, kjer je več turizma in tudi večja frekvenca obiskovalcev, so praviloma bolj osvetljena tudi zaradi izložb in objektov za oglaševanje, zato bi bilo tudi tam obvezno ugašanje razsvetljave fasad v poznem nočnem času (po 24. uri), izven mestnih središč pa po 22. uri.
Fasado stavbe, spomenika ali gradbeno inženirskega objekta se sme osvetljevati samo znotraj naselja. Ker so mestna jedra načeloma namenjena gostinstvu in turizmu in so praviloma bolj osvetljena tudi zaradi izložb in objektov za oglaševanje, je svetlost okolice tam praviloma višja kot v drugih delih naselja. Ugašanje razsvetljave fasade bi bilo tako tam obvezno v poznem nočnem času (po 24. uri), izven mestnih središč pa po 22. uri. Enako velja za objekte za oglaševanje, saj bi jih bilo po novem dovoljeno osvetljevati le iz njihove notranjosti, ter osvetlitev ugašati po 22. oziroma 24. uri, če se nahajajo v mesnih središčih. Prav tako tovrstna razsvetljava ne bi smela poslabšati varnosti v cestnem prometu in ne bi smela biti nameščena v varovalnem pasu cest.
Ob tem bi morale občine ne glede na velikost obvezno poročati o porabljeni električni energiji in svetlobni energiji, ter pripraviti načrt razsvetljave za vse večje upravljavce ne glede na vrsto objekta. Vsako peto leto bi ta načrt občine poslale na ministrstvo.
Ministrstvo bi z uredbo, ki bo v javni obravnavi do 14. februarja 2025, uvedlo tudi meritve nove ali prenovljene razsvetljave, ki jo morajo izvesti vsi večji razsvetljave in poročilo o meritvah priložiti načrtu razsvetljave, ciljne vrednosti letne svetlobne energije vseh svetilk javne razsvetljave v upravljanju občine ali drugega pooblaščenega upravljavca pa bi izračunali na prebivalca s stalnim ali začasnim prebivališčem v dotični občini.
Strožje omejitve bi uvedli tudi na naravovarstvenih območjih, kjer je vplive svetlobnega onesnaževanja še toliko bolj potrebno regulirati.
Predvidenih je tudi nekaj izjem, med te spada občasna uporaba svetilk na javnih shodih in prireditvah, za katere je pridobljeno dovoljenje v skladu z zakonom, izjema so tudi promet – tako cestni, železniški kot zračni. Med izjeme spada tudi novoletna in dekorativna razsvetljava, ki se uporablja med 20. novembrom in 15. januarjem in je praviloma izvedena s svetilkami z nižjo oziroma majhno svetilnostjo. Vendar uredba predvideva ugašanje tudi le-te razsvetljave v poznem nočnem času.
Tudi verske ustanove so vključene v uredbo, ki predvideva, da verske ustanove ne bi smele več biti osvetljene celo noč, razen v primeru opravljanja verskih obredov v okviru verskih praznikov in v primeru kulturnih spomenikov verskega pomena. Med izjeme spada tudi razsvetljevanje stavb splošnega družbenega pomena, kot so stavbe javne uprave, kulturni spomeniki in fasade ob občinskih in državnih praznikih.
Kazni, predvidene z novo uredbo za zdaj predvidevajo globe od 40 evrov za fizične osebe in vse do 40.000 evrov za upravljavca razsvetlitve. Kot navaja portal 24ur.com, bi se z globo od 4000 do 40.000 evrov po predlogu za prekršek kaznovalo upravljavca razsvetljave, ki je pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik. Z globo od 1200 do 4100 evrov pa bi se za prekršek lahko kaznovalo tudi odgovorno osebo pravne osebe ali odgovorno osebo samostojnega podjetnika posameznika. Fizične osebe bi bile medtem kaznovane z globo od 40 do 1200 evrov, če bi za zunanjo razsvetljavo uporabljale svetilke, ki svetijo nad vodoravnico in njihova podobna barvna temperatura ne presega 2700 kelvinov. Nadzor nad spoštovanjem določil uredbe bo opravljal okoljski inšpektorat.
Vir: 24ur.com