Parket je brez dvoma ena izmed najbolj priljubljenih talnih oblog. Prostorom daje občutek topline in naravnosti ter nikoli ne gre iz mode. Ena od najpomembnejših prednosti parketa je njegova možnost obnove – brušenje, lakiranje, oljenje ali voskanje. Na primer, pri laminatih ali drugih talnih oblogah to ni mogoče. Za brušenje, kitanje in lakiranje parketa v dveh slojih vam bodo parketarji zaračunali približno 11 EUR/m².
Čeprav je parket dražja investicija, se vam bo dolgoročno najbolj obrestovala. Parket je namreč izjemno trpežen in ob pravilnem vzdrževanju lahko zdrži več desetletij, ne da bi se pokazali vidni znaki uporabe.
Vendar pa ima parket tudi pomembno pomanjkljivost – je higroskopen material, kar pomeni, da vpija zračno in kapilarno vodo, zaradi česar lahko nabrekne. Če se po parketu razlije tekočina, jo je treba takoj obrisati, da se parket ne napihne ali deformira. Pri čiščenju parketa je pomembno, da uporabljate le dobro ožeto vlažno krpo.
Katero vrsto leta izbrati za parket?
Najpogosteje uporabljene vrste lesa za parket so hrast, bukev, jesen in javor. Parket iz hrastovine se lahko pohvali z izjemno trdnostjo in odpornostjo proti poškodbam. Hrastov parket ima najboljše razmerje med kakovostjo in ceno, hkrati pa je zelo trpežen. Prav tako je priljubljen zaradi svojega estetskega videza. Njegova barvna niansa ni niti preveč rumena niti preveč rdeča, zaradi česar je manj opazen v primerjavi z drugimi vrstami parketa.
Bukev je še ena pogosta izbira za masivne parkete. Po trdoti in trpežnosti se lahko kosa s hrastovim parketom, vendar je parket iz bukve bolj občutljiv na temperaturne spremembe in relativno vlažnost zraka. Bukovina ima neenotno barvo in teksturo, znano po tako imenovanih “vozlih”.
Parket iz javorja je zelo odporen na poškodbe in praske, vendar je težji za obdelavo in zahteva več truda pri brušenju. Ker je izjemno trd, je zelo trpežna talna obloga, primerna za prostore, kjer se pogosto gibljemo. Javor je svetlo rjave barve in ima subtilno zrnasto teksturo. Pod vplivom UV žarkov pa lahko bolj spremeni barvo kot druge vrste lesa, vendar je ta težava rešljiva s premazi, ki vsebujejo UV zaščito.
Jesenov parket je še ena priljubljena izbira. V nasprotju s hrastom gre za bolj prilagodljiv in prožen les, znan po svoji elastičnosti. Parket iz jesenovega lesa ima odlične mehanske lastnosti in je odporen proti obrabi, zato je primeren za prostore z večjo frekvenco gibanja. Ima bolj izrazito strukturo letnic, kar prostoru daje rustikalen videz, vendar ni vedno primeren za sodobne, minimalistično urejene interierje.
Omenimo še eno vrsto lesa, ki se uporablja za parket – češnja. Parket iz češnjevega lesa prepoznamo po intenzivni rdečkasto-rjavi barvi in zmerno izraziti teksturi. Vendar pa se zaradi močne barve težje uskladi z obstoječim pohištvom, zato z estetskega vidika ni vedno najboljša izbira. Pomembno je poudariti, da je češnjev parket precej občutljiv, zato je treba paziti, da ga zaščitimo pred težkim pohištvom, kot so omare in kotne sedežne garniture. Prav tako se težkega pohištva ne bi smelo premikati, da ne bi nastale vdolbine ali praske.
Poleg omenjenih vrst lesa so manj pogoste tudi vrste, kot so orehov parket, parket iz hruškovega lesa ali kostanjev parket. Dober nasvet pri izbiri parketa vam lahko dajo tudi parketarji.
Zaključna obdelava – lakiran ali oljen parket?
Estetski videz parketa bo odvisen tudi od njegove končne zaščite, torej od tega, ali je lakiran ali oljen. Na ta način se les zaščiti pred zunanjimi vplivi – postane trpežen, manj porozen in manj zadržuje umazanijo.
Lakiranje parketa je hitrejše in pri nas bolj priljubljeno. Lak se običajno nanese v dveh slojih, medtem ko je oljenje potrebno izvesti večkrat. Končni videz laka je lahko sijajen, mat ali polmat.
Vendar pa lakiran parket dobi nekoliko “plastificiran” videz, ki mnogim ne deluje naravno. Po drugi strani pa oljenje poudari teksturo, strukturo in ostale estetske značilnosti lesenih letvic ter ohrani naraven videz lesa.