V torek, 12. decembra 2024, je potekala slavnostna prireditev, ki je bila posvečena mednarodnemu sodelovanju v izobraževanju in podelitvi prestižnih nagrad kakovosti. Dogodek je otvorila direktorica CMEPIUS-a, dr. Alenka Flander, s svojim navdihujočim nagovorom.
V govoru se je dotaknila poročila na visoki ravni o prihodnosti notranjega trga EU, ki ga je leta 2023 pripravil Enrico Letta, predsednik Inštituta Jacquesa Delorsa. Letta je predlagal, da bi obstoječim štirim svoboščinam EU dodali še peto – področje raziskav, inovacij, znanja in izobraževanja. »S tem predlogom je Letta izobraževanje postavil v srce delovanja Evropske unije,« je poudarila. Ob tem je spomnila na vizijo Jacquesa Delorsa, ki je že leta 2004 opredelil štiri stebre izobraževanja: učimo se, da bi vedeli; učimo se, da bi znali delati; učimo se, da bi znali biti in učimo se, da bi znali živeti skupaj.
Dr. Flanderjeva je v nadaljevanju opozorila na odgovornost vseh nas pri spodbujanju vrednot sodelovanja, spoštovanja in sočutja ter izrekla iskrene čestitke nagrajencem, ki s svojo predanostjo bogatijo izobraževalni prostor in spodbujajo kakovostno učenje.
Dogodka se je udeležil tudi minister za vzgojo in izobraževanje, dr. Vinko Logaj. V svojem govoru je poudaril, da nagrade kakovosti nagrajujejo posameznike in institucije, ki s svojimi mednarodnimi projekti ustvarjajo pozitivne učinke na lokalni in širši ravni. Omenil je tudi rezultate vmesne evalvacije programa Erasmus+ (2014–2023), ki kažejo na pomembne učinke programa – od krepitve medkulturnega razumevanja do izboljšanja jezikovnih in digitalnih veščin, samozavesti ter socialnih spretnosti.
Po uvodnih nagovorih je sledila podelitev priznanj, in sicer: jabolk kakovosti za odlične prakse mednarodnega sodelovanja v programu Erasmus+, zlatih kablov zaprojekte v okviru pobude eTwinning, evropskega jezikovnega priznanja ter evropske nagrade za inovativno poučevanje. Prejemniki slednjih so se novembra že udeležili slavnostnega sprejema v Bruslju, tokrat pa so jim v živo čestitali še predstavniki nacionalne agencije in Ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Vse podeljene nagrade odražajo zavzetost in predanost nagrajenih institucij svojemu poslanstvu in širjenju znanja ter odličnih praks učenja in poučevanja v širši izobraževalni prostor.
Prejemniki nagrad
Jabolka kakovosti so prejeli najboljši projekti v okviru programa Erasmus+, na štirih področjih izobraževanja
Na področju splošnega šolskega izobraževanja so nagrade prejeli: Osnovna šola Košana za projekt »Učenje, ki spodbuja ustvarjalno mišljenje« in III. gimnazija Maribor za akreditiran projekt za mobilnost osebja in učencev na področju splošnega šolskega izobraževanja.
Na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja je nagrado prejel: Šolski center Celje za projekt »AR Enhanced Life and Learning (ARELL)«.
Na področju terciarnega izobraževanja sta nagradi prejela: Fakulteta za tehnologijo polimerov Slovenj Gradec, za projekt »POLYFLIP – na študenta osredotočeno učenje s pomočjo metode obrnjene učilnice« in Univerza v Mariboru za strateško in sistematično naslavljanje prioritet programa Erasmus+ v projektih mobilnosti.
Na področju izobraževanja odraslih pa sta nagrado prejela: Združenje gluhoslepih Slovenije DLAN za projekt »Učenje skozi dotik« in Zavod UVID Rogaška Slatina so. p. za projekt »Opolnomočenje oviranih za aktivnosti v naravi«.
Nagrada zlati kabel je bila podeljena v dveh starostnih kategorijah, in sicer: Starostna kategorija 0–6 let: Vrtec Manka Golarja Gornja Radgona in Osnovna šola Tončke Čeč za projekt »Sm@rt Students« Starostna kategorija 12–15 let: Osnovna šola Kajetana Koviča Radenci za projekt »Math with Gamification«
Prejemnica evropske nagrade za inovativno poučevanje 2024 je bila objavljena že septembra, v novembru pa so se predstavniki udeležili tudi slavnostne prireditve v Bruslju. Nagrado je prejela Osnovna šola Miklavž na Dravskem polju, prejemnica nagrade v kategoriji osnovnošolsko izobraževanje za akreditiran projekt za mobilnost osebja in učencev na področju splošnega šolskega izobraževanja.
Evropsko jezikovno priznanje podeljujejo vsaki dve leti, in sicer projektom, ki spodbujajo večjezičnost in krepijo zavedanje o pomenu znanja tujih jezikov. Letošnji prejemnik nagrade koncept večjezičnosti postavlja v še širši kontekst. Nagrado je prejel Zavod za študije gluhih, izobraževanje, tolmačenje in coaching Lingua Signans za projekt »Gluhi učitelji in gluhi tolmači«.
Vir: Cmepius