Dedek Mraz se je kot obdarovalec otrok v Sloveniji po zgledu iz Sovjetske zveze prvič pojavil konec leta 1948. “Po drugi svetovni vojni je želela tedanja oblast Miklavža in Božička, ki sta bila del verskih šeg, izriniti iz javnega prostora, s tem da ju je nadomestila z dedkom Mrazom,” je za STA pojasnila Nena Židov iz Slovenskega etnografskega muzeja.
“Konec leta 1947 so uvedli otroško praznovanje novoletne jelke in leto kasneje se je znotraj tega praznovanja prvič pojavil dedek Mraz. Sprva je imel različne podobe, leta 1952 pa je Maksim Gaspari oblikoval videz tako imenovanega slovenskega dedka Mraza, oblečenega v kmečki kožuh in s polhovko na glavi,” je še povedala.
Po sprostitvi političnega sistema sta se v 80. in 90. letih prejšnjega stoletja v večji meri začela pojavljati tudi Miklavž in Božiček in v zadnjih desetletjih so pri nas prisotni vsi trije dobri možje.
Eno od najstarejših tradicij obhodov dedka Mraza vzdržuje Zveza prijateljev mladine (ZPM). Na Snežnem stadionu pod Mariborskim Pohorjem bo danes ob 17. uri organizirala tradicionalni prihod dedka Mraza. V naslednjih dneh bo izvedenih več obhodov po mestnih četrtih in krajevnih skupnostih, vse dokler se ne bo dedek Mraz 27. decembra poslovil z gledališko predstavo v Vetrinjskem dvoru in glasbeno spremljavo na Trgu Leona Štuklja v središču mesta.
V UGM Šopu v sodelovanju s Centrom ilustracije danes odpirajo prodajno razstavo 24 slovenskih ilustratork in ilustratorjev. V avli Muzeja novejše zgodovine Celje pa pripravljajo v nedeljo razstavo Pravljični zakladi, ki predstavlja uvod v praznovanje 25 let Pravljične dežele.
V Ljubljano pride dedek Mraz konec decembra, podobno je tudi v drugih večjih slovenskih mestih.
Vir: STA