Na okrogli mizi o energetski prihodnosti tudi o cenah ogrevanja na Ravnah

Okrogla miza ''Cene, pravičnost in omrežnine: kakšna bo naša energetska prihodnost?'' je potekala včeraj, 2. decembra 2024, na Ravnah na Koroškem.

Na Ravnah na Koroškem je včeraj, 2. decembra 2024, potekala okrogla miza z naslovom Cene, pravičnost in omrežnine: kakšna bo naša energetska prihodnost? Dogodek je združil akterje iz lokalne skupnosti, industrije in politike, ki so osvetlili izzive in rešitve za pravičen energetski prehod.

Gostje so se med drugim dotaknili vprašanj energetske revščine, vpliva spremenjenega obračuna omrežnin na uporabnike in stabilnosti cen energije v prihodnje. Niso mogli niti mimo dogajanja v Šaleški regiji, ki je Koroški sosednja.

Podžupan Občine Ravne na Koroškem Andrej Erjavec je poudaril pomen občinskih prizadevanj za zmanjšanje energetske revščine, pri čemer je izpostavil, da Občina lahko finančno pomaga gospodinjstvom, ki so zaradi visokih položnic še posebej prizadeta. Stiki s koncesionarjem Petrol so prednostna naloga za zagotavljanje stabilnega in vzdržnega ogrevanja, za prihodnje obdobje po izteku trenutne koncesije pa bo potrebno pretehtati merila izbora, hkrati skušamo doseči tudi konsenz z Agencijo RS za energijo, ki bi naj regulirala cene na način, da ne dodatno obremenjuje prebivalcev in lokalnih podjetij. Povedal je tudi, da občina podpira trajnostno mobilnost in vlaga v energetsko sanacijo stavb ter prehod na OVE. Stroški energije za javne zavode so se v zadnjem letu ali dveh v nekaterih primerih tudi potrojili.

Jernej Vrtovec, nekdanji minister za infrastrukturo, se je dotaknil vpliva načrtovane spremembe obračunavanja omrežnin, ki bo po njegovem zlasti prizadela podjetja. Prepričan je, da bo potrebno za pravičen prehod na evropski ravni stopati po bolj premišljenih in preudarnih korakih, tudi zaradi konkurenčnosti evropske industrije. Korošcem je položil na srce, naj še naprej vlagajo v razvoj regije, povezan tudi s hitro cesto, zlasti pa ohranjajo močno gospodarstvo, ki je hrbtenica zaposlovanja in blaginje ljudi. Izpostavil je potrebo po skupnih naporih politike po usklajenem delovanju, k čemur je pritegnil tudi med občinstvom prisotni predsednik SKEI Konference sindikalnih podružnic družb Slovenske industrije jekla in občinski svetnik, Boris Štriker. Slišati je bilo pozive k pripravi interventnega zakona za Koroško, ki bi ohranil zaposlitve v sektorju kovinsko-predelovalne industrije v regiji.

Aleš Logar, član občinskega sveta Občine Ravne, je opozoril na problematiko vzdržnosti in stabilnosti energije in nihanja cen. Prepričan je, da je podlaga, ki so jo desetletja gradili v termo diviziji HSE trdna in robustna, novim trendom in trajnostnim virom energije pa jo je treba prilagajati premišljeno in postopoma, zlasti pa ne na škodo ljudi.

Posebno pozornost je vzbudila razprava o cenah energije v industriji. Samo Lečnik iz Kolektorja je opozoril, da volatilnost cen lahko vpliva na konkurenčnost slovenskih podjetij. Predlagal je širšo uporabo inovativnih rešitev in optimizacijo energetske porabe za zmanjšanje stroškov podjetij, tudi za večjo konkurenčnost slovenskega gospodarstva.

Mojca Erjavec, članica mreže Evropske komisije Gradimo Evropo in občinska svetnica, je izpostavila vlogo EU pri zagotavljanju pravičnega prehoda. Pojasnila je, kako lahko Sklad za pravičen prehod pomaga regijam, kot je Šaleška, ki jih energetski prehod najbolj prizadene. Države imajo tudi možnosti, da v širše ukrepe za obvladovanje posledic pravičnega prehoda namenjajo sredstva Evropskega socialnega sklada in kohezijskih sredstev.

Iz občinstva je bilo slišati pripombe na račun dolgih postopkov umeščanja objektov v prostor in včasih pretirane skrbi za varstvo narave, ki je nemalokrat konotirana z interesi posameznikov. Izpostavljen je bil pretirano uradniški odnos pristojnih odločevalcev in strokovnih služb, ki da nimajo posluha za človeka in lokalno okolje.

Dogodek se je zaključil s pozivom k sodelovanju vseh deležnikov – od občin in industrije do državnih in evropskih institucij. Prizadevanje za trajnostno energetsko prihodnost mora temeljiti na pravičnih rešitvah, ki ne bodo povečevale neenakosti. Okrogla miza je odprla ključna vprašanja in spodbudila pomembne razprave, ki bodo v prihodnje oblikovale energetske politike na lokalni in državni ravni.

Vir: Občina Ravne na Koroškem

Dogodki

Okrogla miza ''Cene, pravičnost in omrežnine: kakšna bo naša energetska prihodnost?'' je potekala včeraj, 2. decembra 2024, na Ravnah na Koroškem.