Rodila se je 28. junija 1965 na Prevaljah. Leta 1988 je po navedbah Wikipedije na ljubljanski Fakulteti za družbene vede diplomirala na temo koroških Slovencev v Avstriji.
Kariero je začela kot novinarka športnega uredništva Radiotelevizije Slovenija, kasneje je bila prva dopisnica RTV iz Nemčije. Bila je tudi dopisnica nemškega Deutsche Welleja.
Iz novinarstva se je Marta Kos podala v politične vode. Bila je direktorica urada vlade za informiranje in zatem tiskovna predstavnica vlade.
Nekaj let je bila tudi podpredsednica Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Zatem je bila voditeljica treningov in coachingov za mednarodno švicarsko korporacijo Gustav Käser Training International.
Leta 2013 je bila imenovana za slovensko veleposlanico v Nemčiji. Leta 2016 jo je nemška revija Diplomatisches Magazin izbrala za veleposlanico leta. Nemški predsednik Frank-Walter Steinmeier pa ji je za njeno delo na mestu veleposlanice podelil visoko nemško državno odlikovanje veliki križ za zasluge reda za zasluge Zvezne republike Nemčije.
Po štirih letih v Berlinu je leta 2017 postala slovenska veleposlanica v Švici. Leta 2020 je zaradi drugačnih pogledov na vodenje veleposlaništva in zunanje politike od tedanje slovenske vlade Janeza Janše odstopila s položaja. Ob izrednem inšpekcijskem nadzoru na veleposlaništvu so ji sicer očitali nepravilnosti, kar je Kos zanikala.
Ostala je v Švici, kjer je ustanovila svoje podjetje. Delovala je kot svetovalka podjetjem in mednarodnim organizacijam, tudi v sodelovanju z bruseljskim svetovalnim podjetjem Kreab, in kot voditeljica treningov.
Na zaslišanju pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta je potrdila, da je delala za Kreab, a zagotovila, da ni nikoli sodelovala z institucijami Evropske komisije. Napovedala je, da bo svoje svetovalno podjetje v primeru potrditve za komisarko zaprla.
Kos je aktivna tudi na področju prizadevanj za enakost spolov. Med drugim je skupaj s sedanjo predsednico republike Natašo Pirc Musar, Emilijo Stojmenovo Duh in Matejo Malnar Štembal leta 2021 ustanovila Združenje za povezovanje strokovnjakinj in promocijo znanja oziroma Združenje ONA VE.
Leta 2022 se je pridružila Gibanju Svoboda in junija postala kandidatka stranke za predsednico države. Konec avgusta je kandidaturo umaknila, kot razlog je navedla osebne razloge. Po poročanju medijev pa naj bi kandidaturo umaknila pod pritiskom premierja in predsednika stranke Roberta Goloba.
Septembra 2022 je odstopila še z mesta podpredsednice stranke, pri čemer je kot razlog navedla nove usmeritve v življenju. Decembra 2022 je v znak podpore tedanji notranji ministrici Tatjani Bobnar in njenemu odstopu s funkcije izstopila iz Gibanja. Ob izstopu je dejala, da to ni več njena stranka.
Kot možno kandidatko za evropsko komisarko iz Slovenije se jo je omenjalo že spomladi pred evropskimi volitvami, a bi morala prevzeti tudi vlogo nosilke liste Gibanja Svoboda, kar pa je zavrnila.
Potem ko je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen premierja Goloba pozvala k zamenjavi prvotnega kandidata Tomaža Vesela in je nekdanji predsednik računskega sodišča odstopil od kandidature, je vlada za novo komisarsko kandidatko predlagala Marto Kos.
Von der Leyen ji je zaupala resor širitve Evropske unije, vključno z nadaljnjo podporo Ukrajini pri njenem soočanju z rusko agresijo. Na zaslišanju pred odborom Evropskega parlamenta za zunanje zadeve je Kos večjo in reformirano EU označila za strateško nujo.
Njen primarni cilj na komisarskem položaju bo zagotavljanje podpore državam, ki se želijo pridružiti EU. Prizadevala si bo, da bo ta proces še naprej temeljil na dosežkih držav kandidatk in da bodo te spoštovale sprejete politične zaveze in reforme.
Pri širitvi na regijo Zahodnega Balkana sta po njenem mnenju ključna sprava in regionalno sodelovanje. Podporo Ukrajini pa je označila za svojo absolutno prednostno nalogo.
Že v pisnih odgovorih evroposlancem je kot eno od svojih osrednjih nalog navedla tudi razreševanje blokad v širitvenem procesu, saj so ga dvostranska vprašanja že večkrat upočasnila.
Evroposlance so na zaslišanju v začetku novembra zanimale tudi navedbe, da naj bi v preteklosti sodelovala z jugoslovanskimi tajnimi službami, kar je odločno zanikala. Zavrnila je tudi očitek, da prihaja iz kroga nekdanjega predsednika Milana Kučana in ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki da sta blizu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu.
Marta Kos je bila 16 let poročena z Aaronom Markom, ločila sta se leta 2018. Pred odhodom v Bruselj je živela v Ženevi s svojim drugim soprogom, dolgoletnim švicarskim diplomatom in bivšim generalnim sekretarjem Evropskega združenja za prosto trgovino (Efta) Henrijem Getazom.
Kos, ki je bila v mladosti jugoslovanska in slovenska prvakinja v plavanju, je soavtorica več knjig. Med temi sta Politično komuniciranje ter Države in svet.
Ob imenovanju ji je čestital tudi Ravenski župan, dr. Tomaž Rožen: “Čestitam ga. Marta Kos za imenovanje na odgovorno funkcijo Evropske komisarke. Marta je naša nekdanja občanka, ki je odraščala na Čečovju in verjamem, da nas bo kdaj obiskala tudi v funkciji komisarke. V imenu njene matične občine, ji želim uspešno delo v dobro vseh nas.“
Vir: STA in FB Tomaž Rožen