Jerneja Šušel je magistra inženirka materialov in metalurgije, trenutno raziskovalka v podjetju SIJ Metal Ravne. Že med študijem na Naravoslovnotehniški fakulteti Univerze v Ljubljani je začela delati v podjetju SIJ Metal Ravne. Danes se kot raziskovalka ukvarja z metalografskimi analizami, optimizacijo procesov in raziskovalno-razvojnimi projekti.
Že od otroštva je oboževala številna področja, od kemije in fizike do motošporta. Sanjala je, da bo nekoč delala za ekipe v MotoGP ali Formuli 1. Kot uspešna karateistka si je želela na Fakulteto za šport, vendar je po poškodbi v srednji šoli morala izbrati drugo pot. Izbira inženirstva materialov se je izkazala za pravo odločitev, saj ji omogoča združiti raznolike tehnične discipline, kar jo navdušuje.
»Študij materialov je fascinanten – odkrivanje mikrosveta skozi mikroskop je nekaj, kar me vedno znova navduši.«, pravi Jerneja.
Kljub uspešni karieri v inženirstvu je sledila še eni želji in začela študirati fizioterapijo. Vedno je rada delala z ljudmi, želela jim je pomagati.
»Ponosna sem, da sem imela pogum slediti svojim željam in se nisem bala sprememb. Moja dolgoročna želja je raziskovati in razvijati biomateriale in to znanje uporabiti v fizioterapiji za izboljšanje kakovosti življenja pacientov.«, poudarja. Eden od prelomnih trenutkov v njenem življenju je bila humanitarna odprava v Gambijo, na kateri je poučevala angleščino in pomagala lokalni skupnosti. Tam je ugotovila, da uživa v delu, ki združuje raziskovanje in pomoč ljudem.
Staša Velcl je magistra inženirka kemijskega in farmacevtskega inženirstva, ki trenutno dela kot samostojna tehnologinja v podjetju Krka. Njeno delo vključuje nadzor, optimizacijo in vodenje procesov v proizvodnji zdravilnih učinkovin. Sodeluje tudi pri uvajanju novih izdelkov, tehnologij in postopkov ter skrbi za prenos novih tehnologij iz pilotnega merila v industrijsko proizvodnjo.
»V Krki pravimo, da je učinkovina srce zdravila,« pravi Staša, ki s svojim delom neposredno prispeva k razvoju zdravil, ki izboljšujejo življenja ljudi.
Že od mladih let jo je zanimala znanost, predvsem matematika in kemija. Pridobljeno znanje je želela združiti z željo po pomoči ljudem. Njena pot se je začela Fakulteti za kemijo in kemijsko tehnologijo v Mariboru in nadaljevala na Tehniški univerzi v Gradcu, kjer je razvijala nanoemulzije za tarčna zdravila.
»Želim postati uspešna inženirka oziroma znanstvenica. Želim razvijati nove tehnologije in rešitve, ki bodo izboljšale zdravje in kakovost življenja ljudi, ter s svojim delom prispevati k napredku farmacevtske industrije.«, je dodala. Staša verjame v pomen mentorstva in prenosa znanja. Kot tutorka matematike v študijskih letih je razvila sposobnosti svetovanja in podpore, ki jih danes uporablja pri uvajanju novih sodelavcev v Krki.
Predmet, ki ga drži inženirka: imenuje se ogledni element. Ogledni element odpira okno v notranji svet cevi, ki povezujejo različne reaktorje. Preko njega lahko spremljamo fascinantne procese, kot je opazovanje fazne meje in izvedba ločbe faz po ekstrakciji. Njegova uporabnost sega še dlje – nepogrešljiv je pri številnih sinteznih korakih, kot so filtracija, dodajanje raztopin, spiranje in še več.
Izbor Inženirka leta 2024 v ospredje postavlja potencial nominirank, da so kot inženirke zgled in navdih mlajšim generacijam deklet.
Namen izbora je čim širša in učinkovita družbena promocija inženirk, med katerimi ena prejme priznanje inženirka leta. Izbor nominirank temelji na raznolikosti: glede na izobrazbo, starost, regijo, organizacijo oziroma zaposlovalca, področje dela, dosedanjo pojavnost in poklicno usmeritev.
Veseli jih, da se vedno več inženirk zaveda, kako pomembno je, da poleg časa, ki ga namenjajo svojemu poklicnemu udejstvovanju, čas namenjajo tudi promociji med mladimi. Kljub tehnološkemu napredku so namreč v družbi še vedno v veliki meri prisotni stereotipi, ki pa jih želijo tudi z izborom nasloviti in preseči. Zavedati se moramo, da imajo dekleta izjemen potencial, ki ostaja neizkoriščen, tako na škodo gospodarstva kot tudi družb, je svoje vtise strnila Metka Škofic, urednica projekta.
Izbor je nastal na pobudo Medeje Lončar, direktorice Siemens Slovenija, predsednice uprave Siemens Hrvaška in direktorice Siemens Srbija, poteka pa v soorganizaciji revije IRT3000 in družbe Mediade, v sodelovanju s partnerji.
Odločitev v rokah enakovrednih glasov štirih skupin
Na odločitev, katera od nominirank predstavlja največji zgled in navdih mladim, s svojimi glasovi enakovredno vplivajo štiri skupine oz. deležniki izbora: nominiranke za priznanje inženirka leta, predstavniki medijev, dijakinje in profesorji srednjih šol ter predstavniki organizatorja in partnerjev.
Vir: Inženirka leta