Še dve slovenski posebnosti vpisani v register nesnovne kulturne dediščine.
Mežerli so koroška jed iz pečene drobovine prašiča, kruha, začimb in jajc, ki jo v kmečkem okolju pripravljajo zlasti ob kolinah v poznem jesenskem in zimskem času, vse leto jih svojim gostom ponujajo številne gostilne na Koroškem. Znanje priprave mežerlov se prenaša z generacije na generacijo znotraj družin kakor tudi v lokalnih gostilnah, v katerih znanje prehaja s starejših sodelavcev na mlajše.
“Kot ponosni varuhi naše bogate tradicije želimo ohraniti in deliti ta edinstven okus Koroške z generacijami, ki prihajajo.” so zapisali lastniki Gostilne Murko, ene izmed prepoznavnejših v pripravi mežerlov.
Prostovoljno gasilstvo je društvena dejavnost, povezana s preprečevanjem in gašenjem požarov ter odpravljanjem posledic naravnih, prometnih in drugih nesreč in je v Sloveniji izredno dobro razvito in razširjeno. Na podeželju gasilska društva skrbijo tudi za družabno življenje in sosedsko pomoč. Člani društev so gasilke in gasilci različnih starosti. Prostovoljno gasilstvo v Sloveniji ni služba, je način življenja. Slovencem je vcepljen v srce in dušo z močno željo po nesebični pomoči drugim in prispevanju k družbeni blaginji. Je način življenja, ki se prenaša iz roda v rod tradicionalno že več kot 150 let. Prostovoljno gasilstvo je predvsem na podeželju hrbtenica družabnega življenja in sosedske pomoči.
O registru
Register kulturne dediščine je osrednja zbirka podatkov o dediščini v Sloveniji. Voden je zaradi informacijske podpore izvajanju varstva dediščine, namenjen pa je tudi predstavljanju in raziskovanju dediščine ter vzgoji, izobraževanju in razvijanju zavesti javnosti o dediščini. Razvijajo ga od leta 1991, register nesnovne kulturne dediščine vodijo od leta 2009.
Več o registru si lahko preberete TUKAJ.