Search
Close this search box.

Izbrali so kriminalko: Slovenjgraški gimnazijci pri izbirnem predmetu posneli že tretji film

Dijaki slovenjgraške gimnazije so že tretje leto zapored pri izbirnem predmetu francoščine posneli kratki film. Tokrat napeto kriminalko, ki bo premiero doživela v sredo, 20. novembra 2024.

Na Gimnaziji Slovenj Gradec so dijaki v okviru predmeta ITS C’est la vie! – francoščina z medpredmetnimi povezavami na temo francoske zgodovine, geografije, filozofije, književnosti, glasbe in filma znova pripravili dijaški film, katerega premiero si bomo lahko ogledali 20. novembra 2024, ob 18. uri, v Kulturnem domu v Slovenj Gradcu.

Dijaki so pod mentorstvom prof. Nine Rainer Klančnik, režiserja dr. Uroša Zavodnika, prof. Aleša Gangla in video montažerja Roka Klančnika ustvarili kvaliteten kratek film, dolg slabih 24 minut, ki ga bodo na premieri s spremnim programom predstavili tudi širši lokalni skupnosti. 

Pred premiero filma smo se o snemanju, tematiki in nastajanju filma pogovarjali s profesorjem, filozofom, glasbenikom in vsesplošnim kreativcem Alešem Ganglom.

Pred nami je premiera že tretjega gimnazijskega francoskega filma. Od kod ideja za spoj francoskega jezika s kinematografijo?

Ideja in zasluga gre mentorici prof. Nini Rainer Klančnik, ki je želela popestriti izbirni predmet ITS francoščina. Ideja je, da dobijo pri učenju jezika dijaki širši vpogled v francosko/frankofonsko kulturo.  V sklopu predmeta se poleg francoskega jezika učijo o francoski zgodovini, geografiji, književnosti, modi, filmu, filozofiji, idejah in običajih. Poleg tega obiščejo Pariz in ustvarjajo svoj film, kar je po mojem mnenju “mega” in sem bil tudi zato pripravljen sodelovati. 

Kako ste prišli do osnutka dogajanja v filmu in kdo je napisal scenarij?

Scenarij napišejo dijaki sami. Pri tem jim tehnično pomagamo, vsebinsko pa jih spodbujamo, da črpajo iz učnih ur, kjer se učijo o vsem prej omenjenem francoskem. Tako so prejšnja leta scenariji nastajali okrog zgodb o Edith Piaf, Descartesu, Henriju de Toulouse-Lautrecu, Treh mušketirjih, Lepotici in zveri ter Pepelki.

Posneti kriminalko ni ravno običajna praksa pri srednješolskih dejavnostih. Ste imeli kakšne pomisleke glede teme, ali je bila ideja tako dodelana, da je vse steklo organsko?

Ne, film je film in dijakom želimo dati kolikor se da proste roke pri tem. Vse je steklo zelo organsko, poleg tega so bili dijaki izjemno zagnani in samo-angažirani. Naša naloga je bila čim bolj spodbujati in tehnično pomagati pri izvedbi.

O čem govori film? Gre za klasično kriminalko ali nas čaka kakšen preobrat? Preveč verjetno pred premiero ne smete razkriti…

Film govori o ropu, ljubezni in diamantu. Več od tega ne bi bilo smiselno razkriti.

Kdo vse je poleg dijakov in vas kot mentorja še sodeloval pri projektu?

Dr. Uroš Zavodnik (režija), Nina Rainer Klančnik (organizacija, izvedba, francoščina), celoten kolektiv gimnazije pa nas pri tem podpira.

Kako so dijaki med seboj razdelili vloge? Je bilo težko določiti, komu pripade katera naloga?

Mislim, da so nekako vsakega vključili glede na medsebojno poznavanje in oceno, kaj bi bilo primerno za koga. In glede na to, da se med seboj bolj poznajo kot jih mi, menim, da je to primeren način.

Je bilo dijakom delo na filmu všeč? Se bo mogoče kateri od njih podal v kinematografske vode?

Upam. Želimo pokazati, kako si posameznik s kreativno dejavnostjo lahko osmisli življenje in koliko izzivov premagaš z ustvarjanjem in realizacijo takšnega izdelka. Tudi, če se nihče ne bi podal na tako profesionalno pot, nudi tovrsten projekt učenje z metodo “learning by doing”, in kako nek projekt popeljati od praznega lista papirja do končnega izdelka z javno premiero na koncu, na katero pride lepa množica javnosti. Prejšnja leta je bil Kulturni dom Slovenj Gradec poln. 

Od kod izvira naslov Attrapé? Ima kakšen poseben pomen, oziroma se nanaša na kakšen lik iz filma – boste koga ujeli?

Naslov Attrapé so izbrali dijaki glede na vsebino filma. Zakaj točno, na tem mestu ne bi izdali. 

Je bil prevod v francoščino zahteven? Je bilo potrebno kakšne sicer ustaljene fraze v slovenščini prilagoditi francoskemu jeziku? 

To je tisti ključni del učenja. In prof. Nina Rainer Klančnik skrbno bdi nad njihovo izgovarjavo (pri snemanju), slovnico in besediščem (pri pisanju scenarija). Na takšen način, ko moraš uporabljati jezik v neki kvazi avtentični situaciji, se ga tudi bolj učinkovito učiš.

Ste se med snemanjem soočali s kakšnimi težavami?

Težave so ves čas. V letošnji filmski ekipi je okrog petindvajset ljudi. In že samo usklajevanje urnikov je nenehen izziv. Prejšnja leta smo snemali na turistični kmetiji Lešnik, kjer nam je vsakič malo ponagajalo vreme. Tako, da smo letos tudi zato pomislili na snemanje na šoli, kar pa je tudi sicer bilo letos bolj ustrezno glede na vsebino filma. 

Bo film po premieri v Slovenj Gradcu možno videti še kje? 

Prejšnja leta smo ga predstavili osnovnim šolam, lani pa smo prvič filme prijavili tudi na filmske festivale. Tak je plan tudi letos. 

Mogoče razkrijete še kakšno zabavno prigodo, ki ste jo doživeli med snemanjem? Ste se zabavali in uživali?

Večino snemanja in dela poteka sproščeno in zabavno. Zavedamo se, da dijaki niso profesionalni igralci in ogromno kadrov ne uspe iz prvega poskusa. Tako, da si lahko predstavljate, koliko smeha in zabavnih situacij doživijo dijaki, ko poskušajo igrati razne vloge. Mi pa z njimi. Projekt je krasna izkušnja, čeprav naporna in zahtevna, za vse vpletene. 

Zagotovo nas v sredo, 20. novembra, čaka napet večer, v katerem bomo o kriminalki slovenjgraških gimnazijcev izvedeli vse, česar nam pred premiero niso smeli razkriti. Zato vabljeni, da si film ogledate in uživate v ustvarjalnosti, domiselnosti in trudu mladih filmskih ustvarjalcev.

Naroči se
Obvestilo o
guest

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Dogodki

Dijaki slovenjgraške gimnazije so že tretje leto zapored pri izbirnem predmetu francoščine posneli kratki film. Tokrat napeto kriminalko, ki bo premiero doživela v sredo, 20. novembra 2024.