Search
Close this search box.

Skupnost socialnih zavodov zopet opozarja na nevzdržne kadrovske razmere v domovih za starejše

Skupnost socialnih zavodov Slovenije poudarja, da so zaposleni izpostavljeni visokim delovnim obremenitvam in čedalje bolj nepredvidljivim delovnim urnikom.
Fotografija je simbolična

Zaposleni v domovih so vse starejši in preobremenjeni, srečujemo se s številnimi kratko- in dolgotrajnimi bolniškimi odsotnostmi, ki jih ne moremo nadomestiti. Pred popolnim kolapsom sistema nas trenutno rešuje le še neverjetna požrtvovalnost zaposlenih,” poudarja predsednica Aktiva vodij služb zdravstvene nege in oskrbe Alenka Vipavec.

Zaradi preobremenjenosti in kadrovske krize so stanovalci v domovih za starejše prikrajšani že pri osnovnih življenjskih aktivnostih, kot je pomoč pri dvigovanju na invalidski voziček, osebni higieni in prehranjevanju. Posledično je čas, ki je namenjen izvedbi posameznih aktivnosti, pod pričakovano ravnjo kakovostne in varne zdravstvene obravnave in oskrbe.

Čeprav si prizadevajo k delu pritegniti mlade, se jih na objave prostih delovnih mest prijavi le malo. Na razpise pogosto sploh ne prejmejo prijav. Tudi v primerih, ko se prijavijo, si pozneje pogosto premislijo zaradi neugodnega delovnega časa. Delo namreč poteka vse dni v tednu, tudi ob praznikih, tudi v popoldanski in nočni izmeni. Zato si raje potencialni kandidati poiščejo zaposlitev v panogah, ki jim lahko nudijo boljše plačilo in boljše delovne pogoje.

Pri Strokovnem združenju izvajalcev zdravstvene in babiške nege Slovenije pa opozarjajo na po njihovih navedbah številne primere zavajajočih objav razpisov za prosta delovna mesta v zdravstvenih in socialnovarstvenih ustanovah. Izpostavili so, da na Zavodu za zaposlovanje objavijo razpis za prosto delovno mesto, čeprav vedo, da na to delovno mesto ne bodo sprejeli nikogar. Na ta način prihranijo na izdatkih za plače za manjkajoči kader. Tisti, ki morajo opravljati delo manjkajočih zaposlenih, pa od ustvarjenega viška denarja delodajalcev nimajo finančne koristi.

Opozarjajo, da veliko delodajalcev kandidatov niti ne obvešča o opravljeni (ne)izbiri, čeprav jih k temu zavezuje zakonodaja. Le redki delodajalci pa se v postopku sklepanja delovnega razmerja s kandidati poslužujejo tudi osebnih ali skupinskih razgovorov. Zaradi tega po njihovem mnenju čedalje večji delež usposobljenega kadra išče službo v drugih panogah.

Vir: STA

Naroči se
Obvestilo o
guest

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Dogodki

Skupnost socialnih zavodov Slovenije poudarja, da so zaposleni izpostavljeni visokim delovnim obremenitvam in čedalje bolj nepredvidljivim delovnim urnikom.