Search
Close this search box.

Ob 60-letnici simpozija Forma viva Ravne danes na omizjih razmisleki o javni zbirki

Koroški pokrajinski muzej ob 60-letnici mednarodnega kiparskega simpozija Forma viva Ravne danes organizira celodnevno srečanje z več omizji.

Na omizjih razpravljajo o pomenu in problematiki javne zbirke 32 kovinskih skulptur s pogledom naprej. Pomemben del zbirke so v zadnjih letih obnovili, izzivov pri vzdrževanju pa je precej, pravijo v muzeju.

Po avstrijskem vzoru sta bila v Sloveniji pobudnika mednarodnega kiparskega simpozija forma viva, kar po latinsko pomeni živa oblika, vodilna slovenska modernistična kiparja Jakob Savinšek in Janez Lenassi. Pripomogla sta k temu, da sta bili leta 1961 v Sloveniji odprti kiparski delovišči v Portorožu za ustvarjanje v kamnu in v Kostanjevici na Krki za ustvarjanje v lesu.

Prvi simpozij Forma viva Ravne, na katerega so povabili sedem umetnikov iz štirih tujih držav in treh takratnih jugoslovanskih republik, je bil leta 1964.

Vse do leta 2014, ko je potekal zadnji, je na skupno devetih simpozijih 37 avtorjev ustvarilo 36 skulptur. Od teh jih je danes 32 na ogled javnosti, postavljene so v štirih občinah Mežiške doline. Dve izmed skulptur sta se izgubili, dve pa sta trenutno umaknjeni, ena zaradi potrebne obnove, druga zaradi sanacije stavbe, kje se je nahajala.

Največ skulptur, kar 29, je na Ravnah na Koroškem. Tam danes v prostorih muzeja poteka srečanje strokovnjakov z različnih področij ter predstavnikov institucij in lokalne skupnosti. Namen pogovornih omizij je predvsem preizpraševanje o celostni problematiki javne zbirke v sodobnem urbanem ambientu in o izzivih za naprej, je povedala kustosinja Koroškega pokrajinskega muzeja Aleksandra Čas.

Po njenih besedah je posebnost javne zbirke jeklenih skulptur ta, da je umeščena v štiri lokalne skupnosti in tako muzej pri vzdrževanju in upravljanju skulptur sodeluje z vsemi štirimi, vsaka pa ima svoj prostorski načrt. V smislu promocije je ocenila, da je zbirka v dokaj dobri kondiciji.

Skulpture so dodana vrednost v prostoru, bogatijo kraj, lahko navdušujejo in motivirajo ter so ne le umetniški, ampak tudi intelektualni biser za kraj, pa je med drugim dejal eden od sodelujočih na omizjih, mednarodno priznani arhitekt Jure Kotnik. “Marsikatero mesto po svetu bi bilo izjemno veselo, če bi imelo neko takšno obeležje svoje tradicije iz nastanka z dodano vrednostjo, kot jo lahko prinese umetnost,” je dodal.

Vir: STA

Naroči se
Obvestilo o
guest

0 Komentarji
staro
novo najbolj glasovano
Inline Feedbacks
View all comments

Dogodki

Koroški pokrajinski muzej ob 60-letnici mednarodnega kiparskega simpozija Forma viva Ravne danes organizira celodnevno srečanje z več omizji.