Na ta način bi razbremenili tudi zdravnike in druge zdravstvene delavce in hkrati doprinesli k razvoju in izboljšavam, so zapisali v odprtem pismu. Vsak cepljeni bi tako v obvestilu o cepljenju prejel podatke o tem, kam lahko sporoči neželene učinke. Hkrati pa bi moral biti v prejetem obvestilu seznanjen tudi s podatkom, da gre za zdravilo, ki je v fazi raziskovanja in za katerega se zahteva dodatno spremljanje varnosti, menijo.
Kot so še predlagali v inciativi, bi pri poročanju o neželenih učinkih cepiva posameznik moral navesti podatke o kontaktni osebi, osebi, pri kateri so se pojavile težave, neželenih učinkih in imenu zdravila oziroma cepiva. Ta način poročanja bi po njihovem prepričanju lahko bil uvod v vzpostavitev nujno potrebnega in dostopnega sistema samoporočanja, ki je že uveljavljen v Združenih državah Amerike in Veliki Britaniji.
Po oceni iniciative bi tako dodatno vzpodbudili vsakega posameznika k odgovornemu sodelovanju pri poročanju neželenih učinkov in delovanju v skupno dobro celotne družbe.