Zdravstveni inšpektorat in drugi inšpekcijski organi so v preteklem tednu opravili skupno 2183 nadzorov. Izrekli so 38 prekrškovnih sankcij, 252 opozoril in 101 upravni ukrep. Od tega je zdravstveni inšpektorat izvedel 1378 nadzorov. Ta je izrekel 28 prekrškovnih sankcij, 177 opozoril in 12 upravnih ukrepov. Prejeli so 82 prijav.
Največ nadzorov je inšpektorat opravil na zunanjih javnih površinah, in sicer 522. Tam so ugotovili tudi največ neskladnosti. Izrekli so 18 prekrškovnih sankcij in 155 opozoril.
Neskladnosti se še vedno nanašajo predvsem na nepravilno uporabo zaščitnih mask. “Zaščitna maska mora pokrivati nos in usta, nošenje na način, ko so pokrita samo usta, nos pa ne, je nepravilno. Če je maska nameščena pod brado, je to enako, kot če je sploh nimamo,” je ponovila Potza. Kazen znaša od 400 do 4000 evrov, je opozorila.
V Celju so na primer inšpektorji ob prižigu prazničnih luči opazili več skupin oseb, ki niso bile iz istega gospodinjstva, so se pa ob opozorilu razšle na ustrezno razdaljo.
“Prav v bližajočem prazničnem času je pomembno, da se takšnemu druženju izogibamo. To je žal edini način, da ustavimo slabšanje situacije in zmanjšamo število okužb,” je poudarila Potza. Izpostavila je, da prepoved druženja ne izključuje medsebojne pomoči.
Glede izvzetja alkohola iz osebnega prevzema, ki bo začelo veljati v ponedeljek, je pojasnila, da to ne velja za trgovine ali lokalne vinarje oziroma pivovarje.
Pri inšpektoratu za šolstvo in šport so medtem nadzore ciljno usmerili v varuhe predšolskih otrok, je še povedala Potza. 22 od 36 varuhov izvaja dejavnost v nasprotju z odločbo ministrstva za šolstvo.
Tržni inšpektorat je opravil nadzor pri 253 subjektih s področja storitvenih dejavnosti, od tega so pri 68 ugotovili vsaj eno kršitev. Med drugim je bilo izdanih devet odločb, s katerimi je bilo opravljanje dejavnosti prepovedano. Zaradi opravljanja trgovinske dejavnosti kljub začasni prepovedi so izdali tudi dva plačilna naloga v skupni vrednosti 8800 evrov, je pojasnila Potza.
Nadzor nad spoštovanjem odlokov, predvsem omejitve gibanja, zbiranja ljudi in nošenja mask izvaja tudi policija. Namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak je povedal, da policisti v prvi vrsti opozarjajo, a če to ne doseže svojega namena, so primorani izvesti tudi represivne ukrepe s ciljem spoštovanja ukrepov za preprečevanje širjenja virusa. Globo izrečejo le v primeru, ko oseba ali ne upošteva opozorila ali če zavestno krši ukrep.
Od 27. novembra do danes zjutraj so ob opravljanju rednih nalog opravili še nadzore na skoraj 16.900 krajih. Nadzor so med drugim izvedli na podlagi 180 prijav ljudi. Izrekli so 1002 opozorili in izdali 617 plačilnih nalogov ter hitrih postopkov. V večini primerov gre za kršitve odlokov o prehajanju meja, omejitvi gibanja in prehajanju občin.
“Kljub stalnemu nadzoru in dokaj visokim globam še vedno zaznavamo večje število kršitev, večinoma gre za posameznike,” je poudaril namestnik generalnega direktorja policije.
V Ljubljani in drugih večjih mestih se pojavljajo predvsem kršitve v povezavi z zbiranjem mladih v popoldanskem in večernem času. Obravnavali so tudi nekaj primerov zasebnih zabav. V Grosupljem je pri policijski intervenciji prišlo do napada na policista, ki je bil lažje poškodovan. Policista sta osebo obvladala.
Policija je od 27. novembra do četrtka na meji izdala 1683 potrdil o napotitvi v karanteno na domu, kar je približno 240 več kot v tednu pred tem. Največ potrdil so izdali osebam, ki so prišle iz BiH, in sicer 672. Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah so zavrnili 194 oseb, teden dni pred tem pa 185.
Policija bo po Pečjakovih besedah ta konec tedna na območju celotne države izvajala več nadzorov nad spoštovanjem odlokov. Spoštovanje ukrepov bodo preverjali tudi ob poostrenem nadzoru prometa na celotnem avtocestnem križu. Ob tem je pozval k skrbi za varnost v prometu. Kljub epidemiji bodo izvedli tudi akcijo Slovenija piha 0,0 med 7. in 20. decembrom. Vzorni vozniki bodo prejeli vstopnico za spletni koncert policijskega orkestra z gosti, je še povedal Pečjak.